Čo sa vlastne stalo?

 

Celé moje tehotenstvo bolo bezproblémové, taktiež pôrod bol bez komplikácií. Sonička mala  novorodeneckú žltačku a po niekoľkých dňoch sme boli prepustený domov. Následne bola sledovaná pediatrom v neonatologickej ambulancii. Žltačka pomaly  ustupovala, ale vzniklo podozrenie na zápal močových ciest. Soničke bola podaná dávka antibiotík vnútrožilovo. A tak sa to začalo...

Sonička bola zrazu  menej aktívna (pohyb rúk a nôh), na čo sme upozornili pediatra.  Navštívili sme neurologickú ambulanciu. Ako 2. mesačná začala cvičiť Vojtovú metódu a absolvovala aj plávanie. Keďže po mesiaci nedosahovala výsledky aké sa očakávali, odporučili nás do Bratislavy na detské neurologické pracovisko.

Tam sme sa dozvedeli šokujúcu správu, že sa možno jedná o závažné genetické ochorenie. Nakoľko v rodine sa žiadne genetické ochorenie nevyskytlo, neverili sme tomu.  Na výsledky testov sa dlho čakalo, no my sme sa nevzdávali. Poctivo sme cvičili každý deň a Sonička pomalými krokmi napredovala. V 5. mesiaci začali aj prvé príkrmy lyžičkou. Keďže jej váha zostávala nezmenená a časom začala upadať, hospitalizovali ju v nemocnici, kde dostala Rota vírus, ktorý ju ešte viac oslabil a postupne jej zoslabol sací a prehltací reflex. Potrava sa jej dostala do pľúc, čo viedlo k akútnemu respiračnému zlyhaniu a museli ju dať do umelého spánku. Následne jej zaviedli tracheotostómiu s umelou pľúcnou ventiláciou (UPV) a PEG na príjem stravy. Celkový pobyt v nemocnici trval skoro 3 mesiace.